Yeni Menenjit Aşısı / Meningokok Aşısı: Menactra

Yazan 

Sizleri son haftalarda piyasaya çıkan Türkiye için yeni, aslen yeni olmayan meningokok aşısı konusunda bilgilendirmek istedim. Yazıdaki bilgileri okuduktan sonra doktorunuza aşı konusunda danışmanızı öneririm.

Karma ve zatüre aşıları yapılmış olan çocuklarınız mikrobik nedenli menenjite karşı korunuyorlar. Ancak bir başka mikrobik menenjit olan ‘MENİNGOKOK MENENJİTİ’ne karşı bu aşılarla korunma sağlanamıyor. Meningokok hastalığı çok hızlı ve ağır seyirli bir hastalıktır; bunun neden olduğu menenjit vakalarında % 10, sepsis vakalarında % 20 ölüm olmaktadır.  Menenjit  yani beyin zarı iltihabının  yanısıra, tüm vücutta ağır kanamalar, döküntü ve birçok organın yetmezliğiyle seyreden meningokoksemi biz doktorların da korktuğu bir hastalıktır.   

Hangi  Kişilerde Meningokok Hastalığı Riski Var?Yeni menenjit aşısı meningokok aşısı menactra Klinilk Uzm Dr. Gülnihal Şarman

Meningokok hastalığı beş yaşın altı ve 15-25 yaş arasında biraz daha sık olarak gelişmektedir.  Normal insanların % 5-10’u bu mikrobun taşıyıcısı olabiliyorlar; ancak mikrop 
onlarda hastalık oluşturmuyor. Özellikle toplu yaşanan yerlerde yani kamplarda, kışlalarda ve hacca gidenler arasında görülür. Gençlerin gurup olarak yaşadıkları yurtlarda da risk artmaktadır. Meningokok olan evde bulaşma riski çok yüksektir.

Özellikle bağışıklık sistemi yetmezliği olan kişiler aşılanmalıdır: Bağışıklı sisteminin kompleman denilen kısmında kalıcı yetmezliği olan kişiler, dalağı çalışmayan kişiler, HIV hastaları gibi.

Meningokok salgını olan veya enfeksiyonun sık görüldüğü ülkelere yolculuk yapılacaksa (hacca gitmek veya Afrika’nın meningokok A sık görülen ülkelerine yolculuk gibi) risk normal kişilerde de artıyor.

Türkiye’deki Çocuklarda Meningokok Hastalığının Durumu:

Öncelikle belirtmek gereken durum vakaların nadir oluşu: Türkiye’de tüm yaşlarda görülme sıklığı 2-4 vaka / 100.000 nüfus. Yani yılda Türkiye’de toplam 1400-2800 vaka gibi. 

Beş yaşın altı, özellikle 2 yaşın altı çocuklar Türkiye’deki vakaların önemli bir kısmını oluşturuyor. 0-yaş gurubundaki çocuklarda seyir daha ağır ve hastalık daha ölümcül seyrediyor. Aslında korkutucu olan da hastalığın sıklığı değil, ağır seyreden seyri.

Aşı Yeni Mi? 

Aslında MENACTRA yeni bir aşı değil. Ülkemizde 2013 yılında ruhsat verildiği için yeni gibi algılanmıştır. 2006'dan beri bebeklere de yapılabilen bu konjüge meningokok aşısı başta ABD ve Avrupa ülkelerinde mevcuttur, son yıllarda gelişmekte olan ülkelerde de bu aşı ruhsat almaya başlamıştır. Bugüne kadar 60 milyona yakın doz uygulanılmıştır.

Menenjit Aşısı Hangi Tip Meningokoklardan Oluşuyor?

Tek bir tip meninkokok mikrobu yok. İnsanlarda hastalık yapan beş tip Meningokok var (A, B, C, Y, W-135). Bu tipler coğrafi bölgelere göre özel yayılım gösteriyorlar. A tipi Afrika’da, C tipi İngiltere’de yaygın. MENACTRA aşısında A, C, Y ve W-135 olmak üzere 4 tip meningokok mikrobuna karşı koruma var. B tipine karşı aşı halen geliştirilme safhasındadır. 

Türkiye’deki vakalarda en sık W-135 ve B tipi görülmektedir. %10 mikrobik menenjit de A, Y ve belirlenemeyen tiplerine bağlı olarak görülüyor. Hacılarımızda en sık  W-135 tipine rastlanıyor.  

Bebek ve Çocuk Hastalarda Nasıl Uygulanacak?

MENACTRA 9-23 aylık bebeklerde 3 ay arayla 2 kere uygulanıyor. 2-11 yaş arasında ise bir doz uygulanması yeterlidir. Tekrar dozu konusu henüz belirlenmemiştir. Aşılanma sonrası korunma tiplere göre % 90 -%100 seviyelerine çıkmaktadır; yani koruyuculuğu iyidir.

Aşının Türkiye’deki ruhsatlama aşamaları devam etmektedir. Bu nedenle genç ve erişkin aşılamaları konusundaki tavsiyeler önümüzdeki aylarda verilebilecektir.

Aşının Yan Etkileri Neler?

En sık görülen yan etki enjeksiyon yerinde hassasiyet ve kızarıklıktır. Uygulamaların % 10’unda  huysuzluk, fazla ağlama, uykulu bir hal, iştah kaybı, kusma ve ateş görülebilmektedir. Yani yan etkileri karma aşısına benzer. Aşı reaksiyonunun en aza indirgenmesi için karmalarla birlikte yapılmaması önerilmektedir. 

MENACTRA’nın Yapılamayacağı Durumlar Nelerdir?

 • Aşının içindeki maddelere karşı bilinen bir alerjisi varsa,
 • Aşının tıpasındaki latekse karşı bilinen bir alerjisi varsa,
 • Yüksek ateşli bir hastalık geçiriyorsa
 • Geçmişte Guillain Barre denilen bir sinir hastalığı geçirdiyse

Peki Aşıyı Yaptıralım Mı? 

Aşı nadir görülen ancak çok ağır seyreden bir hastalığa karşı korunma sağlamaktadır. Yukarıdaki bilgiler ışığında aşılanma kararını doktorunuza danışarak vermenizi öneriyorum.

  

Kaynaklar:

1-     2. Internasyonal Yenidoğan ve Matermal Aşı sempozyumu, Prof Dr Mehmet Ceyhan’ın konuşması Mart 1-3 2013

2-     Red Book Enfeksiyon Hastalıkları Komisyonu, 500-509,  2012

3-     Center for Disease Control, Meningococcal Vaccination 

 

Aşılarla ilgili diğer makaleler için:

Uzm. Dr. Demet Yardımcı Ilıkkan - Süt Çocuğunda Aşı Uygulamaları

Uzm. Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı - Aşılar

Okunma 322735 defa

30 yorum

 • Yorum Linki Özge Perşembe, 22 Ağustos 2013 21:08 yazan Özge

  30aylık oğlum var aşıyı yaptırmak istiyorum sağlık ocagındamı yoksa doktora mı yaptırmalıyım ?eczaneden temin edileceğini öğrendim...

 • Yorum Linki Klinilk Bebek Çocuk Genç Polikliniği Salı, 10 Eylül 2013 13:21 yazan Klinilk Bebek Çocuk Genç Polikliniği

  Merhaba Özge Hanım,
  Sizin de bildiğiniz gibi aşı eczanelerden temin ediliyor. Meningokok aşısı isteğe bağlı aşılar arasında olduğundan, Sağlık Ocaklarında uygulanmıyor. Biz Klinilk'te bu aşıyı tavsiye ediyoruz, ve çocuklarımıza uyguluyoruz. Meningokok aşısının uygulanmasının doktor kontrolü sonrasında olmasını tavsiye ederiz.

  Sağlıklı Günler dileriz,

 • Yorum Linki göksu Pazartesi, 11 Kasım 2013 15:53 yazan göksu

  menenjıt asısından sonra kızım grıp oldu acaba asıdanmı kaynaklandı. merak edıyorum tskrr.

 • Yorum Linki Gülnihal Şarman Salı, 12 Kasım 2013 12:46 yazan Gülnihal Şarman

  Menenjit aşısı sonrasında, aşının yapıldığı kolda kızarma ve sıcaklık oluyor. Nadiren ateş de yapıyor. Nezle belirtileri görülmüyor.

 • Yorum Linki Hakan UNLU Pazar, 08 Aralık 2013 05:24 yazan Hakan UNLU

  Kizim 6 yasinda ve son 3 ayda iki kere zature oldu birincisinde 1 hafta 2. su an hala hastanede hocam bu asinin faydasi olurmu TESEKKURLER

 • Yorum Linki münire aktaş Pazartesi, 20 Ocak 2014 09:16 yazan münire aktaş

  merhaba benim oğlum 3.5 yaşında ve astım hastası 3yıldır ventolin pulmicort kullanıyoruz bugün drumuz bize memenjit aşısını önerdi kararsız kaldım acaba astım hastası olan birinin menejit geçirme olasılıgı daha yüksek olablir mi ya da ne kadar risk taşır teşşkürler şimdiden

 • Yorum Linki fatma bilen Pazartesi, 20 Ocak 2014 09:46 yazan fatma bilen

  Iyi gunler. Annemin 2003 yilinda göğsü alindi ve kemoterapi aldi. Umreye gidecek menenjit aşısı olmasi uygunmudur..

 • Yorum Linki Uzm Dr Gülnihal Şarman Perşembe, 23 Ocak 2014 08:05 yazan Uzm Dr Gülnihal Şarman

  Merhaba Hakan Bey, menenjit aşısı zatüreye iyi gelmez. Ancak 2 kere zatüreden sonra aşı ile menenjitten korunsa iyi olur. Sağlıklı günler dileriz,

 • Yorum Linki tülin Çarşamba, 12 Şubat 2014 14:41 yazan tülin

  MERHABA BENİM OĞLUM14 AYLIK 2 KERE ORTA ATEŞLE HAVALE GEÇİRDİ. 4 AYDIR SIKINTIMIZ OLMADI. AŞI YAPTIRMALI MIYIM?

 • Yorum Linki Uzman. Dr. Gülnihal Şarman Cuma, 14 Şubat 2014 09:28 yazan Uzman. Dr. Gülnihal Şarman

  Merhaba Tülin Hanım,
  Oğlunuzun ateşli olmadığı zamanda aşı yapılabilir.
  Sağlıklı günler dileriz,

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Klinilk; Adnan Saygun Caddesi No: 21 G 34340  Ulus / Beşiktaş 
Tel: 0 212 263 65 00   -  e-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Designed By Adversitement

Copyright 2013 KLİNİLK / Joomla Templates 2.5 | index.html